Úvod Blog Hanna Instruments Czech s.r.o. Úloha chloru v zajištění bezpečnosti pitné vody

Úloha chloru v zajištění bezpečnosti pitné vody

Čistá pitná voda je nezbytná pro lidský život. Aby se zajistilo, že voda, kterou pijeme, neobsahuje škodlivé kontaminanty, úpravny ji čistí různými způsoby. Jednou z nejběžnějších metod je úprava chlorem, zejména použití volného chloru. V tomto článku si povíme, jak volný chlor pomáhá udržovat pitnou vodu bezpečnou.

 

Co je volný chlor?

Chlor je silný dezinfekční prostředek používaný k ničení bakterií a virů v pitné vodě. Volný chlor, také známý jako zbytkový chlor, je množství chloru zbývajícího ve vodě po úpravě.

 

Úloha volného chloru v úpravě pitné vody

Volný chlor hraje zásadní roli při úpravě pitné vody. Jeho primární funkcí je zabíjet škodlivé patogeny, jako jsou bakterie, viry a prvoky. Když je do vody zaveden volný chlor, interaguje s kontaminanty, které zneškodňuje a tím zajišťuje, že voda je bezpečná pro konzumaci.

Volný chlor také brání růstu bakterií a virů v rozvodních sítích. Má reziduální účinek, což znamená, že i po přidání do vody nadále chrání před kontaminací.

 

Měření koncentrace volného chloru

 Aby byla zajištěna nezávadnost pitné vody, je nezbytné udržovat správné koncentrace volného chloru. Požadované množství volného chloru se liší v závislosti na faktorech jakými jsou teplota, pH a přítomnost organických látek.

Úpravny vody kontrolují koncentraci volného chloru pomocí různých metod chemické analýzy. Pokud jsou koncentrace příliš nízké, přidává se další chlor, aby byla zajištěna bezpečnost.

 

Jak stanovit volný chlor?

Existuje několik dostupných produktů, které lze použít k analýze volného chloru ve vodě. Zde jsou některé běžné možnosti:

 

Vizuální komparátory

Komparátorové sady jsou založeny na porovnání barvy vzorku po reakci s činidlem proti barevné stupnicí. Jsou rychlým a nenáročným způsobem k orientačnímu stanovení obsahu volného chloru. Testovací sada HI3829F vám pomůže zjistit obsah volného chloru pomocí kapalných činidel DPD.

 

Kapesní testr

Digitální přístroj s optickým detekčním systémem se vyznačuje vyšší přesností stanovení, jelikož ve srovnání s vizuálními komparátory zde odpadá vliv subjektivního vyhodnocení barvy lidským okem a vliv světelných podmínek na vnímání barev.

 HI701 Checker HC® je testr na volný chlor se vejde do kapsy a kdekoliv vám pomůže se stanovením volného chloru od 0,01 do 2,5 mg/l Cl2.

 

Fotometry

Fotometry jsou přesnější přístroje měřící s vyšší přesností. Fungují tak, že prosvítí vzorek vody světlem vyzářeným zdrojovou lampou a změří intenzitu barvy zreagovaného vzorku.  

HI97701 fotometr na volný chlor pracuje v rozsahu 0,01 až 5,00 mg/l Cl2.

HI97762 je vhodný pro přesné určení koncentrace volného chloru v nízkém rozsahu, od 0,001 do 0,500 mg/l.

 

Je důležité si uvědomit, že každý produkt má své vlastní použití a omezení, takže je důležité pečlivě dodržovat pokyny výrobce, abyste získali přesné výsledky. Kromě toho byste při výběru produktu pro stanovení koncentrace volného chloru měli zvážit typ analyzované vody, požadovanou přesnost a četnost analýz.

S výběrem vám rádi poradíme. Kontaktujte nás.

 

Praktický tip na závěr: Po ukončení stanovení nezapomeňte hned vyčistit kyvetu, jinak může dojít k zabarvení stěn skleněné kyvety a tím zkreslení výsledků následných stanovení. Pokud se omylem stalo, že vzorek zůstal v kyvetě, můžete jí vyčistit použitím speciálního čistícího roztoku na kyvety HI93703-50

© 2024, Hanna Instruments Czech s.r.o., Mezi Vodami 1903/17a, Praha 4
IČ: 27202330, tel: 244 401 144, e-mail: info@hanna-instruments.cz

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Eshop vytvořila eBRÁNA | eBRÁNA eshop s propojením na IS | Marketing eshopu

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky