Úvod Blog Hanna Instruments Czech s.r.o. Zajištění bezpečnosti vody bazénu: Chlor, pH, teplota, ORP a další

Zajištění bezpečnosti vody bazénu: Chlor, pH, teplota, ORP a další

Ať létem proplavete ladně

Koupání v bazénu nebo vířivce je osvěžující a uvolňující. Samozřejmě u toho ale nesmí pálit oči a svědět kůže. To je jasné znamení, že v bazénu není něco v pořádku. Zajištění čistého, bezpečného a pohodlného bazénu je cílem, ale často i zdrojem bolestí hlavy, majitele bazénu či vířivky. Nicméně, nemusí! Jděte nad rámec měření s pouhou testovací soupravou. 

Chlor

Bazény a lázně vyžadují nepřetržitou sanitaci, aby se zabránilo růstu řas a zlikvidovali škodlivé bakterie. Nejběžnějším typem dezinfekčního prostředku používaného k úpravě vody v bazénech je chlor.

Chlor je silné oxidační činidlo, ale pro dezinfekci bazénů a lázní se používají i jiná, jako je brom a jód. V závislosti na pH bude chlor přítomen jako kyselina chlorná (HOCl), nejúčinnější forma pro sanitaci, nebo jako méně účinný iont chlornanu (ClO). Kyselina chlorná bude přítomna ve vyšších koncentracích při pH nižším než 7,6, nad touto hodnotou je přítomen zejména chlornan. Chlor také může reagovat s jinými molekulami přítomnými ve vodě, s amoniakem, tvoří chloraminy, které jsou prakticky neúčinné při dezinfekci a jsou zodpovědné za produkci známého a nepříjemného chlorového zápachu.

pH, chlor (nebo ORP) a teplota

Vzhledem k tomu, že forma přítomného chloru je závislá na pH, pH by se mělo držet na vhodné hodnotě, aby se maximalizovala účinnost dezinfekce a zajistilo pohodlí pro plavce. Ideální hodnoty pH jsou mezi 7,2 a 7,6; Hodnoty pH nad touto hodnotou značně snižují účinnost chlorových dezinfekčních prostředků a hodnoty pH pod touto hodnotou mohou způsobit podráždění kůže a očí. Kromě pH by se měla měřit také koncentrace přítomného sanitačního prostředku. Koncentraci chloru lze měřit buď jako volný chlor (chlor dostupný pro aktivní dezinfekci) nebo celkový chlor (kromě volného chloru také vázaný chlor, který již není k dispozici pro dezinfekci).

Ideální koncentrace chloru se liší v závislosti na podmínkách v bazénu nebo vířivce. Chlor se při vystavení UV záření rozkládá. Ke stabilizaci chloru v přítomnosti UV světla lze do venkovních bazénů přidat kyselinu kyanurovou. Vysoké hladiny kyseliny kyanurové však mohou také snížit hygienickou účinnost chloru.

Dalším faktorem je teplota. Mikroorganismy rostou rychleji při vyšších teplotách, takže potřeba sanitace pro plavecký bazén nebo lázně je závislá na teplotě vody, což platí zejména pro vyhřívané bazény a lázně. Obecným pravidlem je, že při každém zvýšení teploty vody o 5,5 °C nebo nad 27 °C se koncentrace požadovaného dezinfekčního prostředku zdvojnásobí.

Jaké je správné množství chloru?

Zatímco ukazatel volný chlor je měřítkem množství dostupného chloru přítomného ve vodě bazénu a vířivky, jiné vlastnosti vody mohou ovlivnit dezinfekční schopnost chloru. V roztoku může být přítomen volný chlor v dostatečné koncentraci, ale na základě určitých vlastností nemusí být účinný pro sanitační. Oxidačně-redukční potenciál (ORP) přímo měří, jak silný je oxidační potenciál v roztoku, což napovídá o účinnosti sanitace.

Dva bazény se stejnou koncentrací volného chloru mohou mít zcela odlišné hodnoty ORP na základě pH, koncentrace kyseliny kyanurové a teploty. ORP je proto nejlepším ukazatelem toho, jak efektivně je voda v bazénu nebo vířivce dezinfikována. Zatímco optimální koncentrace se liší v závislosti na typu použitého dezinfekčního prostředku, hodnota ORP by měla být udržována nad 650 mV pro bazény a lázně ošetřené chlorem, bromem nebo jodem.

Úspěch měření bazénové vody

Jeden z příkladů z praxe z přechodu na vyšší úroveň zajištění kvality bazénové vody, byl servisní technik dodavatele bazénů, který kontaktoval obchodního zástupce Hanna Instruments. Technik se zajímal o měření kvality vody v bazénech a lázních jejich zákazníků. Měl kolorimetrickou sadu pro měření koncentrace chloru a chtěl přejít z kolorimetrického stanovení pH na pH-metr. Měl také zájem dozvědět se více o používání ORP k monitorování dezinfekce.

Obchodní zástupce doporučil kombinovaný tester pH, ORP a teploty HI98121. Technik byl potěšen pohodlným kapesním provedením a jednoduchým ovládáním dvěma tlačítky. Ulevilo se mu, když zjistil, že měřič je vybaven vodotěsným pouzdrem, které je navrženo tak, aby plavalo ve vodě, což umožňuje bezstarostné použití i v bazénech s hlubokým dnem.

Schopnost HI98121 měřit najednou tři parametry – pH, ORP a teplotu – umožnila technikovi rychle vyhodnotit a provádět správné úpravy pro maximalizaci účinnosti dezinfekce pro vnitřní i venkovní, vyhřívané i nevyhřívané bazény a lázně.

Rozlišení 0,01 pH a přesnost pH ± 0,05, rozlišení 1 mV pro ORP s přesností ± 2 mV poskytly technikovi důvěru v měření a předepsané opatření. Vyměnitelná pH elektroda je také pohodlná pro nenákladnou roční údržbu. Celkově vzato, HI98121 poskytl komplexní řešení a velkou hodnotu pro potřeby stanovení vod bazénů a vířivek.

Chlor volný, celkový a pH jedním přístrojem

Přenosný fotometr HI97710 má pokročilý optický systém pro přesné výsledky, ale zároveň je to robustní, odolný pomocník, se kterým stanovíte tři časté ukazatele – pH, volný chlor, celkový chlor.

 

Kontinuální měření bazénové vody

Pro monitorování a řízení kvality vody bazénů je nejlepší volbou kontrolér řady BL.

ORP kontrolér BL932700 hlídá hodnotu ORP a díky digitálnímu výstupu s možností připojení dávkovacího relé zajistí přídavky chemikálií, jak je potřeba.

pH kontrolér BL931700 kontinuálně měří pH a s nastavitelným relé může stejně tak řídit dávkování vybrané chemikálie, když bude měřené pH pod nebo nad nastavenou hodnotou.

Tyto dva přístroje pomáhají udržovat optimální sanitaci bazénu a zajistit tak bezpečnou a spokojenou bazénovou sezónu. 

Pokud vás zajímá, jak si můžete sami měřit a případně kontinuálně řídit kvalitu vody v bazénu nebo vířivce, spojte se s vašim obchodním zástupcem či obchodní zástupkyní

© 2024, Hanna Instruments Czech s.r.o., Mezi Vodami 1903/17a, Praha 4
IČ: 27202330, tel: 244 401 144, e-mail: info@hanna-instruments.cz

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Eshop vytvořila eBRÁNA | eBRÁNA eshop s propojením na IS | Marketing eshopu

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky